Napoleon (2002) 6-tuntinen minisarja (2DVD)



Kuvaus
Kuvien tupla-DVD suomeksi tekstitettynä ja suomikansin
Napoleon (2DVD)
Napoléon on tarina keisarin ja sotapäällikön noususta ja tuhosta, elämästä ja valloituksista.
Köyhä mutta kunnianhimoinen kenraali Napoléon Bonaparte (Christian Clavier) saavuttaa mainetta Ranskan vallankumouksen jälkimainingeissa ja aloittaa nousunsa yhdeksi maailman mahtavimmista.
Tarina kuljettaa katsojaa Ranskan historian kuohuvissa käänteissä ja kuvaa sekä Napoléonin kuuluisia sotaretkiä että miestä valloitusten takana ja tämän rakkautta kauniiseen Joséphineen (Isabella Rossellini).
Keisarin voittokulku päättyy lopullisesti kohtalokkaaseen Waterloon taisteluun ja maanpakoon St. Helenan saarella, missä hän sairaalloisena miehenä kertoo menneestä elämästään nuorelle englantilaistytölle.
Sarjan luoja: Didier Decoin, Max Gallo, Yves Simoneau
Ohjaus: Yves Simoneau
Pääosissa: Christian Clavier, John Malkovich, Isabella Rossellini, Gérard Depardieu, Julian Sands, Anouk Aimée
Valmistusvuosi: 2002
Kesto: noin 6 h
















