Item image
1 / 1
HyväEspoo

Osta heti

Sulkeutuu: 120pv 2h

10,00 €

Kuvaus

Karisto 1998, suomennoksen neljäs painos, sid., 147 s., kovantinen, Suomentanut ja johdannolla varustanut O. A. Kallio. 1 painos ilmestynyt Kariston Klassillisessa kirjastossa 1918. Sivujen reunat vähän kellastuneet, kuitenkin melko siisti.

Ruhtinas (Il Principe) on Niccolò Machiavellin vuonna 1513 kirjoittama kirja, joka julkaistiin vuonna 1532. Se on renessanssin ajalle hyvin tyypillinen: se on ohjekirja hallitsijoille. Teos on erityisesti osoitettu Lorenzo de’ Medicille, joka oli myös paavi Leo X:n veljenpoika, siinä toivossa, että hän Machiavellin ohjeiden avulla olisi se suuri hallitsija, jota Firenze tarvitsi palauttaakseen itsenäisen valta-asemansa. Luultavasti Machiavelli myös toivoi, että kirja saattaisi hänet takaisin Medicien suosioon, jolloin hän voisi palata maanpaosta ja nousta takaisin politiikan keskiöön

Machiavelli ihannoi useita myyttisiäkin muinaisen maailman johtajia, kuten Romulusta (Rooman perustajaa), Moosesta, Kyyrosta (Persian keisarikunnan perustajaa) ja Theseusta (Ateenan kuningasta) sekä myös Filippos Makedonialaista, Aleksanteri Suuren isää. Aikalaisistaan hän tarkasteli ihannoiden Espanjan kuningas Ferdinand Aragonialaista ja erityisesti paavi Aleksanteri VI:ta ja hänen poikaansa Cesare Borgiaa ja tämän häikäilemätöntä tapaa juonitella omien etujensa edistämiseksi. Machiavelli ei kuitenkaan jätä kirjassaan väliin tilaisuutta arvostella Julius Caesaria.

Myyjä

P
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,40 €
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:02620 ESPOO
Kunto:Hyvä
Lisätty:04.10.2026 klo 11.16
Sulkeutuu:01.02.2027 klo 22.00
Kohdenumero:653664393

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin