Oliver Stone: WALL STREET 1&2 (2DVD) Michael Douglas




Kuvaus
Kuvien DVD:t suomeksi tekstitettynä ja suomikansin
Wall Street – rahan ja vallan katu - Special Edition
Mukaansatempaava katsaus 80-luvun pörssimaailman kulisseihin.
Nuori, kunnianhimoinen meklari (Charlie Sheen) sortuu yritysvakoiluun legendaarisen Gordon Gekkon (Michael Douglas) houkuttelemana.
Nopeiden rikkauksien tavoittelulla on kuitenkin kova hinta...
Ohjaus ja käsikirjoitus: Oliver Stone
Pääosissa: Michael Douglas, Charlie Sheen, Daryl Hannah, Martin Sheen, Terence Stamp, Sean Young
Valmistusvuosi: 1987
Kesto: 2 h 1 min
Bonukset
- Ohjaaja Oliver Stonen kommenttiraita
- Dokumenttikooste
- Trailereita
____________________________________________________
Wall Street: Money Never Sleeps a.k.a. Wall Street 2
Gordon Gekko (Michael Douglas) vapautuu vankilasta pitkän tuomion jälkeen vain huomatakseen, ettei hänellä ole enää pääsyä Wall Streetin vallan ytimeen.
Gekko markkinoi myös kirjaansa, jossa hän varoittaa rajoittamattoman keinottelun suistavan vielä rahamarkkinat raiteiltaan, mutta kuulijoita ei nousukaudella juuri ole.
Gordon haluaisi myös korjata suhteensa tyttäreensä Winnieen (Carey Mulligan) ja värvää avukseen Winnien sulhasen Jake Mooren (Shia LaBeouf), joka on itsekin havahtumassa rahamarkkinoiden vaaroihin.
Ohjaus: Oliver Stone
Käsikirjoitus: Allan Loeb, Stephen Schiff, Stanley Weiser
Pääosissa: Michael Douglas, Shia LaBeouf, Josh Brolin, Carey Mulligan, Eli Wallach, Susan Sarandon, Frank Langella
Valmistusvuosi: 2010
Kesto: 2 h 13 min
Bonukset
- Kooste: "Gordon Gekko is Back"

















