Otoskooppi–oftalmoskooppisetti (C. Nissen), Helsinki





Kuvaus
Old Illusions toivottaa sinut tervetulleeksi antiikkiin ja erikoisten esineiden ihmeelliseen maailmaan! Tämän kohteen myyjänä toimii maamme tyylikkäin antiikin ja erikoisten esineiden putiikki Old Illusions, joka on hieman hämyisempi, mystisempi, sekä tunnelmallisempi antiikkiliike. Tarjoamme Sinulle ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä käsiksi ihmeellisten esineiden maailmaan, joten astu rohkeasti putiikkiimme osoitteessa: http://www.oldillusions.fi
Kohde:
Alkuperä: Helsinki, Suomi
Valmistaja: Christian Nissen, Helsinki – Helsingfors
Ajankohta: 1920–1930-luku
Käyttötarkoitus: Korvien, nenän ja silmien tutkiminen lääkärin vastaanotolla
Koko: Laatikon koko 24 x 19 x 6 cm
Materiaali: Metalli, samettivuorattu kotelo
Kunto: Hyvä, komponentit ehjiä, kotelo alkuperäinen
Muuta: Mahtava kohde lääketieteellisen antiikin keräilijälle! Tämä lääketieteellinen diagnostiikkasarja (otoskooppi–oftalmoskooppi) on valmistettu tai koottu Christian Nissenin toimesta Helsingissä 1900-luvun alkupuoliskolla. Nissen oli tanskalainen optikko ja instrumenttivalmistaja, joka perusti liikkeensä Helsinkiin vuonna 1891 ja nousi nopeasti tunnetuksi optisten ja tieteellisten instrumenttien maahantuojana ja valmistajana.
Setti sisältää erilaisia suuttimia (spekulaareja) ja mahdollisesti valokahvoja, jotka kiinnitettiin katselupäähän korvien, nenän ja silmien tutkimista varten. Suurempi, kaareva instrumentti on todennäköisesti valaistu korva- tai nenäspekulaari, jota käytettiin tarkkaan kudos- ja ontelotarkasteluun ennen modernien muoviosien ja LED-valaistuksen yleistymistä. Kotelon sisäpuolella oleva metallilaatta “Christian Nissen HELSINKI – HELSINGFORS” toimii paitsi valmistajatunnisteena myös dokumentoituna todisteena suomalaisesta lääketieteellisestä historiasta. Hieno kokonaisuus esim. medikaalisen antiikin keräilijälle!


















