P C Jersild: Jälkeen vedenpaisumuksen

Kuvaus
Tammi, 1. painos 1982. Kovakantinen kirja kannen suojapaperilla.
Etusivulla omiste. Suojapaperissa ryppyä ja reunarispettä. Kirja on hyväkuntoinen.
"Yhtä ajankohtainen kuin ilmestyessäään."
”Karrelle palanut saari Itämeressä 30 vuotta ydinsodan jälkeen. Koksiaavikoita ja digitaaliromua. Ihmiskunnan rippeet kivikauteen heitettyinä, vailla tulevaisuutta. Elinkelpoisia lapsia ei synny, sivistyksen on korvannut taikausko, yhteiskuntajärjestyksen kaikkien sota kaikkia vastaan."
”Jälkeen vedenpaisumuksen pitäisi määrätä pakolliseksi lukemiseksi kaikille kenraaleille ja muille ammattiupseereille, puolustusministereille ja muille poliitikoille, kaikille mielipiteenmuodostajille. Koska sillä on meille jotakin todella tärkeää opetettavana: ei ole olemassa mitään jälkeen – jälkeen ydinsodan.”
– Sven Willner











![SUURI TONTTUKIRJA [Huygen - Poortvliet]](https://images.huuto.net/v1/e5ab/791c1ea42f81ba0f38c6d46bd8a/573924351-card.jpg)

