Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväKuopio

Osta heti

Sulkeutuu: 95pv 12h

5,00 €

Kuvaus

... Pariiisin näyttelystä Tarton rauhaan.

Suuri keinottelu (1997) on Paavo Haavikon kirjoittama poleeemin ja analyyttinen teos, joka sukeltaa Suomen 1990-luvun alun syvän laman syihin ja seurauksiin.

Haavikko perkaa kirjassa "vahvan markan" politiikkaa, pankkikriisiä ja sitä, miten Suomen taloutta hoidettiin (tai Haavikon mukaan keploteltiin) kriisivuosina. Se on armoton purkaus vallanpitäjiä, kuten Suomen Pankkia ja poliittista eliittiä kohtaan.

Haavikko syyttää eliittiä tietoisesta ja kalliista virheestä, joka johti satojen tuhansien ihmisten työttömyyteen ja lukuisiin konkursseihin. Hän näkee laman olleen osittain itse aiheutettu "keinottelu", jossa tavallinen kansa maksoi laskun.

Teksti on haavikkomaiseen tapaan tiivistä, ironista ja kielellisesti loistavaa, mutta samalla vihaista. Se ei ole pelkkä taloushistoriallinen esitys, vaan moraalinen ja poliittinen pamfletti.

Kirja herätti ilmestyessään valtavasti keskustelua. Se on osa Haavikon laajempaa yhteiskunnallista tuotantoa, jossa hän toimi eräänlaisena "valtakunnan pessimistinä" ja kriittisenä äänenä.

Sidottu, kovakantinen, kuvakansi.

Art House.

1997.

248 s.

Etusivulla tekijän omiste.

 

Myyjä

N
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,40 €

Lisätiedot

Sijainti:70110 KUOPIO
Kunto:Hyvä
Lisätty:22.01.2026 klo 12.10
Sulkeutuu:07.09.2026 klo 23.52
Kohdenumero:635964910
Katselukerrat:3

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos