Parvela - Sinkkonen; Ekaluokkalaisen vanhemmille KOULUUN!

Item image
1 / 1
HyväHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 44pv 22h

2,00 €

+ palvelumaksu 0,47 €

Kuvaus

 WSOY 2011 1. painos.

Kovat kuvakannet. Kirja on hyväkuntoinen.


”Ekaluokkalainen on hellyttävä pakkaus.”


Koulun aloitus on lapselle odotettu ja jännittävä askel uuteen. Vanhemmissa se herättää myös jännitteitä: mihin kaikkeen opettaja mahtaa ehtiä, mitä lapsen pitäisi jo osata ja tuleeko hän toimeen luokkatoverien kanssa? Kouluun! auttaa lähettämään ekaluokkalaisen onnistuneesti koulutielle. Se yhdistää opettajien, koululaisen ja vanhempien toiveet, odotukset ja askarruttavat mietteet leppoisaksi vanhempainillaksi, jossa ajatuksiaan ei tarvitse peitellä eikä kysymyksiään hävetä.


Palkitun tekijäparin kirja selvittää, millaisia sosiaalisia, motorisia ja tiedollisia taitoja seitsenvuotiaalta lapselta voi odottaa ja mitä häneltä koulussa toivotaan. Se valaisee vanhempia luokkahuoneen arkisissa kysymyksissä jonottamisen taidosta kiusaamisen logiikkaan ja ruokien tykkäämisestä unirytmin tärkeyteen. Kirjassa myös puretaan itsetuntoon sekä kannustamisen ja kehumisen eroihin liittyviä uskomuksia.


Lastenpsykiatrian erikoislääkäri, tietokirjailija ja opettajattaren poika Jari Sinkkonen sekä lastenkirjailija, opettaja ja rehtorin poika Timo Parvela ovat itsekin vanhempina saatelleet lapsiaan koulutielle.

Myyjä

s
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Maksutapa:Huuto Turva
Toimitustapa:
Toimitus5,40 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:00660 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:15.10.2026 klo 10.54
Sulkeutuu:29.11.2026 klo 10.31
Kohdenumero:654051612

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin