Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväNuutajärvi

Osta heti

Sulkeutuu: 62pv 10h

4,00 €

Kuvaus

"suomessa pitää olla keskiluokkainen, koulutettu ja asioita hoitava saadakseen kunnollista hoitoa. Koska kysymys syrjäytyneistä pysyy muodin ja poliittisten intohimojen ulottumattomissa, tarvitaan kansalaisjärjestöjä nostamaan kysymys esiin päättäjien ja julkisuuden tietoon. Järjestöjen tehtäväksi on tullut metsästää kadonnutta välittämistä.

Kirja käsittelee ihmisiä, joiden on vaikea toivoa. Kirjassa tarkastellaan; miksi toivottomia on niin paljon, mikä antaa toivottomalle toivoa ja mitä pitäisi tehdä toivottomuuden vähentämiseksi. Käytännön työn välineiksi annetaan esimerkiksi kuivaksi oppimisen perusteet, seitsemän kohtaa siitä, miten tervehtymisen oppiminen voi olla mielekästä. Kirjaa varten on haastateltu useita sosiaali- ja terveysalan asiantuntijoita, joilla on monipuolista kokemusta syrjäytymisen ehkäisystä ja syrjäytyneiden kanssa työskentelystä.

Kirja on sekä opas toivottomuuden vähentämiseksi että kannanotto syrjäytyneiden ja syrjäytymisuhan alaisuudessa olevien auttamiseksi. Toivon näkökulma löytyy, kun sitä halutaan etsiä - yhdessä.

Sininauhaliitto täyttää 70 vuotta ristiriitaisessa tilanteessa. Työtä syrjäytyneiden parissa riittää enemmän kuin kukaan toivoisi. Tämä yhteisty önä tehty kirja on osa Sininauhaliiton strategista työskentelyä köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisessa taistelussa." [takakansi]

 

PS-kustannus 2006, 1. painos. Kovantinen.

 

Hivenen kulumaa.

Myyjä

a
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,00 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:XXS-lähetys (toimitetaan postilaatikkoon).

Lisätiedot

Sijainti:31160 NUUTAJÄRVI
Kunto:Hyvä
Lisätty:13.04.2026 klo 10.25
Sulkeutuu:05.08.2026 klo 10.53
Kohdenumero:642055490
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos