Petri Merenlahti Ihmisen näköinen Jumala D2

Kuvaus
Petri Merenlahti Ihmisen näköinen Jumala
Mitä eroa on Taivaan Isällä ja Nalle Puhilla? Miksi Juudas Iskariot kiehtoo nykykirjailijoita? Miksi Raamatun Jumala vetäytyi taivaaseen? Onko nykyihmisellä edellytyksiä ymmärtää kulttuurinsa perusteosta ja maailman suurimman uskonnon pyhää kirjaa?
Petri Merenlahti tarkastelee kirjassaan Raamattua ja sen henkilöitä tutkijan ja ihmisoikeusaktivistin silmin. Hän puolustaa inhimillistä uskonnollisuutta, joka suojelee fanatismilta, fundamentalismilta ja terveen järjen vieroksunnalta. Esikuvan tarjoaa Jumalan henkilöhahmon kehitys: vähitellen yhä pysyvämmin taivaaseensa asettuva Luoja tekee tilaa ihmisen vastuulliselle toiminnalle maan päällä.
Teologian tohtori Petri Merenlahti (s. 1966) on Helsingin yliopiston eksegetiikan laitoksen tutkija, ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin kansainvälisen johtokunnan ja Kirkon ihmisoikeuskysymysten neuvottelukunnan jäsen.
Laatikko D2
Lähetys Lähetän postin kautta voi myös noutaa
Maksutavat Tilinumero tulee tilauksen yhteydessä jolle voi siirtää, käteinen käy myös jos esim. noutaa
Paketti hinnat
Posti lähetä paketti
Jos postin osoite on muuttunut
Google posti lähetä paketti
Kirje hinnat
Posti Kirje hinnat
Jos postin osoite on muuttunut
Google Posti kirje hinnat













