Pierre Dupuis: Taistelu Englannista (sarjakuva-albumi)

Item image
Item image
1 / 2
HyväTurku

Osta heti

Sulkeutuu: 114pv 5h

7,00 €

Kuvaus

Pehmeäkantinen
52 sivua kansineen

Toisen maailmansodan kohtalonhetket sarjakuvina 3/1977
TAISTELU ENGLANNISTA

Albumisarja on oivallinen osoitus siitä, kuinka sarjakuvan keinoin pystytään iskevästi ja selkeästi luomaan kuva sodasta, josta sinänsä on jo kirjoitettu valtava määrä. Sarjan tekijä, Pierre Dupuis, on onnistunut kehystämään helposti miellettävään asuun tapahtumat neljän vuosikymmenen takaisesta maailmanpalosta tarkasti historiankirjoitusta noudattaen.
Suomeksi käännettiin tätä sarjaa kaikkiaan seitsemän albumia

Kun Ranska oli lyöty, käänsi Hitler katseensä Isoon-Britanniaan. Sen seurauksena jyrisi Englannin taivaalle 13.8. kaksi Saksan lentoarmeijaa eli yli kaksi tuhatta konetta kylväen tuhoa ja kuolemaa. Hyökkääjän tavoitteena oli ehdoton ilmatilan herruus, jota seuraisi huolellisesti valmisteltu maihinnousu.
Alkoi ankara voimainkoitos, jossa lukumääräisesti heikommat Ison-Britannian lentojoukot osoittautuivat vahvemmiksi. Sota sai uuden käänteen.

La Bataille d'Angleterre - Ouragan sur la Manche - 1975

Hakusanoja:
II Maailmansota
2 maailmansota

Myyjä

R
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,90 €

Lisätiedot

Sijainti:20100 TURKU
Kunto:Hyvä
Lisätty:27.10.2026 klo 19.40
Sulkeutuu:24.02.2027 klo 10.00
Kohdenumero:654427291

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin