Pimeä aika - Kymmenen myyttiä keskiajasta - Tahkokallio

Item image
1 / 1
UusiHelsinki Kirjakomero

Osta heti

Sulkeutuu: 119pv 18h

25,00 €

Kuvaus

Gaudeamus 2019 Kovakansi

1.painos

Uusi

299 sivua

Huppupäiset pyövelit katkovat ihmisten kauloja, noitia poltetaan, taikausko kukoistaa. Kirkko päättää kaikesta ihmisten elämässä ja maapallon uskotaan olevan litteä. Tällaista oli elämä keskiajalla – vai oliko sittenkään?

Ajatus pimeästä keskiajasta elää sitkeästi osana kertomusta modernin länsimaisen sivilisaation noususta. Keskiaika nähdään synkkänä kautena antiikin ja renessanssin loiston välissä, ja sille on varattu konnan rooli tarinassa yhteiskuntamme kehityksestä. Tätä väritettyä kuvaa on pönkitetty myös populaarikulttuurissa goottilaisesta kauhuromantiikasta moderniin fantasiakirjallisuuteen ja historiallisiin tv-sarjoihin.

Pimeä aika -teoksessa keskiajan asiantuntija Jaakko Tahkokallio oikoo kymmenen yleistä väärinkäsitystä keskiajasta. Murtamalla myytin kerrallaan hän piirtää toden­peräisemmän kuvan aikakaudesta, jossa ihmiset eivät olleet vain väkivaltaisia tai kirkko tieteen kehityksen tiellä – ja miekkailu näytti aivan muulta kuin elokuvissa.

Hakusanoja: keskiaika

Myyjä

R
Yritys Kirjakomero

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,00 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:Paketissa 8 euroa toimituskuluilla kulkee rajaton määrä kirjoja kokoon tai painoon katsomatta.

Lisätiedot

Sijainti:00610 HELSINKI
Kunto:Uusi
Lisätty:30.10.2026 klo 09.11
Sulkeutuu:27.02.2027 klo 04.34
Kohdenumero:654484360

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin