Item image
1 / 1
HyväHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 59pv 17h

12,90 €

Kuvaus

“Hyvät kengät ovat paremmat kuin huono auto, saman hintaisiakin”, sanoo mies kabinetissa. “Pain is beautiful, muoti ennen kaikkea”, sanoo nainen piikkikoroissaan. “Mukavat pitää olla, ja ekologiset”, sanoo nuori rastapää.

Kengistä voi lukea elämäntarinoita.

Lyhyt, “kevytkenkäinen” historiaosuus avaa tien maailmaan, jossa kengät ovat pääosassa, milloin vallan tai statuksen symbolina, milloin fetissinä – kiinattarien sidotuista pikku jaloista niin sanottuihin isokenkäisiin. Kengät voivat olla sensuellit, käytännölliset, kauniit tai jopa rumat, mutta kenkähulluille ne ovat intohimon kohde ja meille muillekin vähintään välttämättömyys.

Kirjassa kerrotaan kuuluisien ja vähemmän kuuluisien kenkätarinat Sinkkuelämää-sarjan Carrie Bradshawsta Imelda Marcosiin ja Leningrad Cowboysin spittareista Kamala Harrisin lenkkareihin. Kurkistamme brändien saloihin tappopiikkarien Christian Louboutinista kuntopolkujen Adidakseen ja valotamme suomalaisten merkkien kasvua suutarinpajoista vientiteollisuudeksi – Palmrothista Pomarfiniin ja Parikkaan.

Kovakantinen. Kirjassa ei merkintöjä. ISBN: 9789523043237

 

Myyjä

s
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,10 €

Lisätiedot

Sijainti:00100 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:21.09.2026 klo 08.12
Sulkeutuu:21.11.2026 klo 08.09
Kohdenumero:652989227

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin