Poikkeuksellisen hieno pukumiekka, Ranska

Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 5
HyväJoensuu Old Illusions

Osta heti

Sulkeutuu: 50pv 7h

520,00 €

Kuvaus

Old Illusions toivottaa sinut tervetulleeksi antiikkiin ja erikoisten esineiden ihmeelliseen maailmaan! Tämän kohteen myyjänä toimii maamme tyylikkäin antiikin ja erikoisten esineiden putiikki Old Illusions, joka on hieman hämyisempi, mystisempi, sekä tunnelmallisempi antiikkiliike. Tarjoamme Sinulle ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä käsiksi ihmeellisten esineiden maailmaan, joten astu rohkeasti putiikkiimme osoitteessa: http://www.oldillusions.fi

Kohde:

Alkuperämaa: Ranska
Valmistusajankohta: 1800-luku
Valmistaja: Tuntematon mestari
Signeeraus/Merkinnät: –
Pituus: 90 cm
Kunto: Hyvä -, pinnoissa tummentumaa / pintakulumaa. Toisen puolen kahvan helmiäinen puuttuu, korvattu kultauksella.
Muuta: Kohteena on poikkeuksellisen harvinainen ja kaikilla tavoin upea ranskalainen puku- tai pikkumiekka, tunnettu myös englannin kielisellä nimellä ”A small-sword”. Miekan on arvioitu olevan heti 1800-luvun alusta ja sen alkuperämaa on Ranska, jossa kyseisen miekkatyypin on arveltu alun perin kehittyneen. Miekka on valmistettu erittäin laadukkaasti ja parhaista materiaaleista (mm. kahvassa on helmiäistä). Miekan koristelut ja yksityiskohdat ovat sitä luokkaa, että miekka olisi voinut kuulua vaikka itse Ludwig XVIII – hovin edustajalle. =)

Pukumiekka:

Pukumiekan historia on mielenkiintoinen. Alun perin pukumiekan arvellaan kehittyneen Ranskassa 1600-luvun puolessa välissä (leviten sieltä ympäri Eurooppaa) ja sen todellinen ”aikakausi” sijoittui 1650- 1800- luvun lopun väliselle ajalle. Pukumiekka on ollut alun perin herrasmiehille kehitetty kevyt itsepuolustusase, joka oli kuitenkin varsin tehokas ase taitavalle käyttäjälle. Pukumiekka oli silti useimmiten nimensä mukaan ikään kuin asun tai univormun koristeena, ei niinkään taisteluvälineenä. Niinpä historia tietääkin kertoa että usein juuri näitä miekkoja kantaneet henkilöt eivät osanneet taistella tai käyttää miekkaa juuri laisinkaan. Pukumiekat ovat olleet myös sotilaallisessa käytössä ja niinpä ne olivat esim. jalkaväen sotilaiden ”kakkosaseina” taisteluissa. Pukumiekka muistuttaa monella tapaa perinteistä rapiiri-, eli pistomiekkaa ja niiden taistelu-periaate olikin sama. Erona noilla miekoilla oli kuitenkin esim. terän lyhyys ja jäykkyys sekä kahvan yksinkertaisempi muotoilu.

 

Myyjä

O
Yritys Old Illusions

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus12,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:80100 JOENSUU
Kunto:Hyvä
Osasto:< 1914
Lisätty:12.04.2026 klo 10.27
Sulkeutuu:10.08.2026 klo 10.20
Kohdenumero:641982116
Katselukerrat:1

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos