Psyykkinen häiriö ja psykoterapia filosofisen analyysin ...


Kuvaus
... valossa.
Lauri Rauhala
Rauhala kritisoi teoksessa aikansa luonnontieteellistä ja mekaanista ihmiskuvaa. Hän esittelee mallin, jossa ihminen nähdään kolmen olemuspuolen kokonaisuutena:
Kehollisuus (biologinen puoli)
Tajunnalaisuus (merkitysten kokeminen)
Tilanteisuus (yksilön suhde maailmaan ja elämäntilanteeseen)
Rauhala ei näe psyykkistä häiriötä pelkkänä aivokemian tilana tai muutoksina. Hänen mukaansa häiriö on ihmisen merkityssuhteiden häiriintymisessä.
Ihminen sairastuu, kun hänen kykynsä antaa elämälleen ja kokemuksilleen mielekkäitä merkityksiä jostain syystä estyy tai vääristyy.
Kirjassa Laurila analysoi psykoterapiaa filosofisesta näkökulmasta. Rauhalan mukaan terapia ei ole vain oireiden poistamista, vaan se on hermeneuttista (tulkinnallista) työtä. Terapiassa autetaan potilasta jäsentämään maailmaansa uudelleen ja löytämään uusia tapoja olla olemassa.
Teos toi eksistentialistisen fenomenologian (erityisesti Martin Heideggerin ja Edmund Husserlin ajatukset) osaksi suomalaista mielenterveystyötä.
225 s.: kuvitettu.
Helsinki: Weilin + Göös.
Prisma - tietokirjasto.
1974.
ISBN 951-35-1150-2.
Pehmeäkantinen.
Etusivulla aikaisemman kirjanhaltijan nimi.















