Rikos ja rangaistus (1969) 3DVD Suomijulkaisu


Kuvaus
Rikos ja rangaistus / Prestuplenie i nakazanie / Crime and Punishment
Rikoksen ja rangaistuksen tarina on hyvin tunnettu ja Kulidzhanovin ja toisena käsikirjoittajana toimineen Nikolai Fugurovskin sovitus on sille uskollinen.
Köyhä ylioppilas (Georgi Taratorkin) elää omassa maailmassaan, pakkomielteidensä ja hallusinaatioidensa keskellä. Hän tappaa hetken mielijohteesta koronkiskurieukko Alyona Ivanovnan ja myöhemmin vielä tämän sisaren.
Raskolnikoville tappo tuntuu yllättävän helpolta, vasta myöhemmin tulevat syyllisyyden tuskat, jotka piinaavat häntä alituiseen. Tapahtumia jäljittävä Porfiri Petrovich (Innokenti Smoktunovski) ymmärtää tilanteen ja malttaa odottaa Raskolnikovin tunnustusta.
Ohjaus: Lev Kulidzhanov
Käsikirjoitus: Lev Kulidzhanov & Nikolai Figurovsky
Perustuu: Feodor Mihailovits Dostojevskin maailmankirjallisuuden suuriin klassikoihin luettavaan romaaniin (1866)
Pääosissa: Georgij Taratorkin, Innokenti Smoktunovsky, Tatyana Bedova, Victoria Fyodorova
Valmistusvuosi: 1969
Kesto: 3 h 41 min
Bonukset
Dokumentti: "Yhden elokuvan muutama päivä"
Dokumentti: "Dostojevski museo Pietarissa"
Dokumentti: "Raskolnikov"
Haastattelu: Ohjaajan leski N. Kulidzhanova ja apulaisohjaaja A. Gabrielan
Filmografiat
Valokuvat















