Ripustettava piipputeline ”The Devil” kuudella piipulla

Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
1 / 10
HyväJoensuu Old Illusions

Osta heti

Sulkeutuu: 112pv 9h

225,00 €

Kuvaus

Old Illusions toivottaa sinut tervetulleeksi antiikkiin ja erikoisten esineiden ihmeelliseen maailmaan! Tämän kohteen myyjänä toimii maamme tyylikkäin antiikin ja erikoisten esineiden putiikki Old Illusions, joka on hieman hämyisempi, mystisempi, sekä tunnelmallisempi antiikkiliike. Tarjoamme Sinulle ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä käsiksi ihmeellisten esineiden maailmaan, joten astu rohkeasti putiikkiimme osoitteessa: http://www.oldillusions.fi

Kohde:

Alkuperä: Ranska
Valmistusajankohta: n. 1940–1970-luku
Provenienssi: Peräisin ranskalaisesta yksityiskokoelmasta
Valmistaja / signeeraus: Piipuissa valmistajamerkintöjä, mm. Chacom, Saint-Claude ja Beldor Select
Mitat: Telineen leveys 45 cm, korkeus 20 cm ja syvyys 10 cm. Piippujen pituus vaihtelee n. 14–16 cm välillä.
Materiaali: Teline on keraaminen, puu / briar-piiput, vulkaniitti-/eboniittivarret
Kunto: Hyvä. Normaalia iän ja käytön mukaista kulumaa sekä kaunista ajan patinaa. Piiput ovat pääsääntöisesti hyvässä kunnossa.
Muuta: Poikkeuksellisen näyttävä ja tunnelmallinen ranskalainen ”The Devil” – piipputeline, jossa käytännöllinen käyttötarkoitus yhdistyy vahvaan figuurilliseen ja lähes teatraaliseen muotoiluun. Telineen keskellä oleva hahmo muistuttaa ilmeeltään vanhojen eurooppalaisten kansantarinoiden piru- tai demonifiguureja – ilkikurista, hieman groteskia ja samalla erikoisella tavalla kiehtovaa hahmoa, joka tekee kokonaisuudesta välittömästi katseenvangitsijan.

Tällainen symboliikka ei ollut harvinaista 1900-luvun ranskalaisessa salonki- ja tupakkahuonekulttuurissa. Humoristinen paholaisaihe yhdistettiin usein nautintoihin, paheisiin ja boheemiin elämäntyyliin – erityisesti tupakkaan, alkoholiin ja seurustelukulttuuriin. Tässä esineessä aihe on toteutettu tyylillä, jossa groteski karikatyyri kohtaa koristeellisen art deco -henkisen muotokielen.

Mukana olevat piiput vahvistavat kokonaisuuden historiallista kiinnostavuutta. Esimerkiksi Saint-Claude ja Chacom kuuluvat ranskalaisen piipunvalmistuksen tunnetuimpiin nimiin, ja Saint-Claudea pidetään yleisesti modernin briar-piipun syntyalueena. Näin kokonaisuus ei ole pelkästään koriste-esine, vaan myös osa eurooppalaisen tupakkakulttuurin historiaa.

Esineessä on hienoa ajan patinaa ja autenttista käyttöhistoriaa, mikä sopii täydellisesti sen tunnelmaan. Kokonaisuus toimii yhtä aikaa käyttöesineenä, seinäveistoksena ja kuriositeettimaisena keskustelunherättäjänä. Kyseessä on harvinainen ja persoonallinen kohde niin piippukeräilijälle kuin erikoislaatuisen sisustuksen ystävälle. 

 

Myyjä

O
Yritys Old Illusions

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus10,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:80100 JOENSUU
Kunto:Hyvä
Lisätty:14.09.2026 klo 18.09
Sulkeutuu:12.01.2027 klo 18.09
Kohdenumero:652560004

Suodattimet

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin