Robert M. Pirsig - Lila - Tutkimusmatka moraalin maailmaan

Kuvaus
Wsoy 1992 Kovakansi
1.painos
456 sivua
Ei merkintöjä
Robert M. Pirsigin ensimmäisellä kirjalla Zen ja moottoripyörän kunnossapito on ainutlaatuinen sija modernissa amerikkalaisessa kulttuurissa: tuo tuntemattoman tekijän kirjoittama ja yli 120 kustantamon hylkäämä teos löysi lopulta tiensä kokonaisen sukupolven sydämeen.
Nyt, melkein kaksi vuosikymmentä myöhemmin, Pirsig vie meidät uudelle matkalle, joka on viimeistä piirua myöten yhtä kiehtova kuin edeltäjänsä. Tällä kertaa kulkuvälineenä on moottoripyörän sijasta jokilaiva, joka kuljettaa filosofi Faidrosta alas Hudsonjokea. Hänellä on mukanaan merkillinen matkakumppani: jokivarsibaarista mukaan poimittu Lila-niminen nainen, jonka epätoivoinen seksuaalisuus, vihamielisyys ja lähestyvä hulluun uhkaavat kääntää Faidroksen elämäntyön päälaelleen.
Lila on kertomus näiden kahden ihmisen koomis-katastrofaalisesta kohtaamisesta ja tutkielma Lilan Faidroksessa aiheuttamasta filosofisesta kriisistä. Lilan vinksahtanut olemus pakottaa Faidroksen pohtimaan uudelleen moraalin perimmäisiä kysymyksiä: Mikä on hyvää? Mikä merkitys arvoilla on elämässämme? Kuinka ihmisillä voi olla niin erilaiset käsitykset oikeasta ja väärästä?













