Seppo Myllyniemi: Baltian kriisi 1938-1941 (sid. Otava 1977)

Item image
Suosittu tuote1 / 1
TyydyttäväTurku

Osta heti

Sulkeutuu: 67pv 19h

10,00 €

Kuvaus

Kovakantinen
Kansipaperissa repeämiä ja kuprua. Sivunipun yläkulmassa kosteusvärjäymää.

Ensimmäinen sekä länsimaiseen että neuvostoliittolaiseen lähdeaineistoon pohjautuva tutkimus Baltian maista toisen maailmansodan kynnyksellä ja sodan alkuvaiheissa.

Seppo Myllyniemen teos on poikkeuksellisen mielenkiintoinen, ensimmäinen todella monipuoliseen aineistoon perustuva tutkimus Viron, Latvian ja Liettuan tilanteesta ja tapahtumista vuosina 1938-1941. Samalla tutkimus tarjoaa kiintoisia vertailumahdollisuuksia ja avaa uusia näkökulmia oman maamme vastaavan ajanjakson historiaan.
Tähänastisessa länsimaisessa tutkimuksessa Baltiaa on yleensä käsitelty pelkkänä suurvaltapolitiikan objektina. Seppo Myllyniemen teoksessa Baltian maita tarkastellaan myös tapahtumiin kantaa ottavina subjekteina, jotka parhaaksi katsomallaan tavalla pyrkivät sopeutumaan suurvaltapolitiikassa tapahtuneisiin voimatasapainon muutoksiin. Tässä yhteydessä kartoitetaan myös kriisivuosien sisäpoliittista kehitystä Baltian eri maissa.

Myyjä

R
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus3,80 €

Lisätiedot

Sijainti:20100 TURKU
Kunto:Tyydyttävä
Osasto:Historia
Lisätty:16.04.2026 klo 15.49
Sulkeutuu:12.08.2026 klo 12.20
Kohdenumero:633175840
Katselukerrat:1

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos