Siltala • Keskisarja - Kun niin perkeleesti sahaa (sid.)

Kuvaus
: Kopran sahasuvun historia
_________________
Lastut lentävät ja purut pöllyävät sahasuvun tarinassa. Koprat ovat kotoisin Valkjärveltä Vuoksen varrelta. Heidän yrityksensä käynnistyi 1930-luvulla pikkuisesta sahailusta ja pirtukaupasta. Sota vei Koprilta kaiken kahteen kertaan. Evakkoina he kotoutuivat Juupajoelle viheliäisiin oloihin. Uusi elämä alkoi ”selässäkannettavalla” sirkkelillä.
Sahurin elintila oli ahdas integraattien ja metsäjäjien paineessa. Vastuksia koitui suhdanteiden aallokosta ja tulipaloista. Heikompia ja huono-onnisempia sahoja kaatui vierestä kuin vesakkoa. Koprat tekivät jotain oikein tehdashallissa, metsässä ja neuvottelukabineteissa. Kolmen sukupolven työ, taistelu ja ”sahaamisen himo” tuottivat tulosta. Koprista tuli Suomenmaan suurimpia yksityisiä sahureita.
Kun niin perkeleesti sahaa kertoo kansantaloudelle keskeisestä ”auringonlaskun alasta”, johon päivä paistaa vastoin ennustuksia. Historioitsijat Sakari Siltala ja Teemu Keskisarja katsovat psykologisella silmällä perheyritystä, jota jäsentenväliset riidat repivät.
_________________
Kuvan kirja. Sidottu kansipaperein.
KUNTO (oikein) hyvä | käsitelty. (Kirjassa esilehdellä ent. omistajan nimimerkintä sekä leima.)
TOIMITUS Postikuljetus.
Tuotteissa ei ole noutovaihtoehtoa. Kuuskulma toimii ainoastaan verkkokauppana. (Lukisittehan toimitusehdot ja -aikataulut vierestä.)
------ [PK] AE1.2 ------













