Sirpa Kähkönen: Vihan ja rakkauden liekit

Osta heti
Sulkeutuu: 72pv 3h3,00 €
Kuvaus
Kohtalona 1930-luvun Suomi
"Kommunistien traagisia kohtaloita kahtia jakautuneessa Suomessa
Tammisaaren pakkotyölaitoksessa säilytettiin kommunistivankeja 1920- ja 1930-luvuilla. Myös Sirpa Kähkösen isoisä Lauri Tuomainen vietti siellä yli seitsemän vuotta. Ääri-ilmiöiden voimistuminen ja yleismaailmallinen lama kärjistivät tunnelmat vankilassa äärimmilleen vuosina 1932-1933. Vankien kohtelussa, mutta myös heidän taisteluasenteessaan, näkyi viha.
Rakkauden liekit puolestaan leimusivat hurmaavan Anni Kukkosen, isoisän salaisen rakastetun kautta. Anni pakeni Suomesta vuonna 1929 ja tuhoutui myöhemmin Stalinin vainoissa. Tämä oli kommunistien piirissä tyypillinen rakkaustarina - surullinen ja katkennut.
Sirpa Kähkönen kuvaa koskettavasti Suomen jännittynyttä poliittista tilannetta, mustia vuosia, suuria suruja ja aatteen murtamia ihmiskohtaloita rikkimenneiden unelmien keskellä." [takakansi]
Otava 2010. 1. painos. Kovakantinen.
Hieman kulumaa; blancolle ensilehdellä omiste.











