Stan Lauryssens: DALI & MINÄ - SURREALISTINEN TARINA

Item image
1 / 1
HyväHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 51pv 9h

9,90 €

Kuvaus

Taidekauppias Stan Lauryssens tienasi miljoonia Salvador Dalílla. Surrealismin suurimman tähden maalaukset kävivät kaupaksi, kun uusrikkaat liikemiehet etsivät tapoja pestä hämärästi hankittuja rahojaan. Lauryssensille asia ei tuottanut ongelmia, mutta hän toivoi, että myös ostajat olisivat suurpiirteisiä, sillä hänen myymänsä dalít kun olivat alkuperältään usein varsin epämääräisiä. Ja alkuperältään kaikkein epämääräisimmät työt tulivat yleensä Dalílta itseltään.

Mitä paremmin Lauryssens menestyi, sitä lähemmäs hän pääsi Dalín sisäpiiriä. Lopulta taidekauppias huomasi asuvansa ikääntyvän taiteilijan naapurissa. Interpol perässään Lauryssens näki, kuinka luomisvoimansa jo menettänyt surrealisti pyöritti taidemaailmaa. Lukuisat Dalín töitä hänen studiossaan tehtailevat taiteilijat pitivät taidemarkkinat tyytyväisinä ja auttoivat mestaria ylläpitämään ylenpalttisen tuhlailevaa ja yhä surrealistisemmaksi käyvää elämäntapaa.

Lauryssensin kirja on pohjana alkuvuodesta 2008 kuvattavalle elokuvalle, jossa Al Pacino näyttelee Salvador Dalía.



Asiasanat: muistelmat taidekauppiaat taideteokset taideväärennökset taidekauppa rikokset henkilöhistoria kuvataiteilijat taidemaalarit

Kovakantinen. WSOY.

Myyjä

s
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,10 €

Lisätiedot

Sijainti:00100 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:04.10.2026 klo 19.46
Sulkeutuu:04.12.2026 klo 12.25
Kohdenumero:653677125

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin