Taidemaalaus – Opas

Kuvaus
Royal Academy of Arts: Taidemaalaus – Nuoren taiteilijan opas
Erittäin harvinainen uudenveroinen 'Royal Academy of Arts: Taidemaalaus – Nuoren taiteilijan opas' (Royal Academy of Arts: Painting – A Young Artist's Guide) kirja vuodelta 1994. Tekijät Elizabeth Waters ja Annie Harris. Suomennus Marianna Niukkanen. Kirja sisältää runsaasti valokuvia. Kolibri, 1. painos. ISBN 951-576-246-4.
'Taidemaalaus' on luovan taidemaalauksen opas, jossa on hyödyllisiä ohjeita ja innoittavia harjoituksia. Niitä täydentävät lukuisat esimerkit taideteoksista ympäri maailmaa. Valokuvat eri työvaiheista ja selkeät käytännön vinkit auttavat mieltämään maalaamisen eri näkökohtia, kuten muotoa, liikettä ja sommittelua. Useiden taiteilijoiden teoksia tutkimalla perehdytään niihin mahdollisuuksiin, joita erilaisten maalaustyylien ja tekniikoiden käyttäminen tarjoaa. Monipuoliset harjoitukset rohkaisevat aloittelevia taidemaalareita kokeilemaan yhä enemmän sekä kehittämään maalaustaitoaan ja ideointikykyään.
'Taidemaalaus' kirjassa perehdytään muun muassa maalarin työvälineisiin, värien maailmaan, värin ja valon väliseen vuorovaikutukseen, luonnosteluun, muotoon, rytmiin ja liikkeeseen, maalaamisen tekniikoihin, sommitteluun, kolmiulotteisiin muotoihin, ihmisten maalaamiseen, tilan maalaamiseen, luonnon maalaamiseen ja niin edelleen.
Runsaasti tietoa sisältävä teos sopii erinomaisesti niin nuorten kuin vanhempienkin aloittelevien maalauksen harrastajien oppaaksi.
The Royal Academy of Arts on Englannissa Lontoon Piccadillyllä sijaitseva perinteikäs vuonna 1768 toimintansa aloittanut kuninkaallinen taideakatemia (kuvataideakatemia).












