TAPIO HEINONEN: 15 klassikkoa (CD), mm. Solenzara

Kuvaus
TAPIO HEINONEN (1941-1985) oli kevyen musiikin laulaja, säveltäjä ja sanoittaja, jonka musiikki on noussut suurempaan arvoon hänen kuolemansa jälkeen. Tässä on myynnissä hänen suurimmat hittinsä ja parhaimmat kappaleet kokoava tuore v. 2009 ilmestynyt kokoelma 15 KLASSIKKOA.
Tapio Heinosen ohjelmisto koostui enimmäkseen laulelmista. Tunnettuja laulelmalevytyksiä ovat mm. Eilen kun mä tiennyt en, Samanlainen onni ja Kuolleet lehdet. Vuonna 1972 ilmestyi myös albumi Oottakos kuullu, joka sisälsi jazzahtavia kansanlauluja. Näistä kansanlaululevytyksistä tunnettuja ovat Aamulla varhain, Hyvää hyvää iltaa, Läksin minä kesäyönä käymään, Tuoll on mun kultani ja Yksi ruusu on kasvanut laaksossa.
Levy on uudenveroinen. Kun ostosumma näkyy tililläni, panen heti levyn postiin, postimaksu Suomeen pehmustetussa helposti-kuoressa 3,8 e. (International delivery available to Europe, postal charge 6,5 euros). Myös nouto mahdollinen. Otan pian yhteyttä, kun kaupankäynti on päättynyt. Koetetaan hoitaa maksut 7 päivän sisällä kohteen sulkeutumisesta. Muistetaan myös palautteet puolin ja toisin.
Kannattaa huutaa useampia kohteita: samalla 3,8 euron maksulla kulkee 2 cd-levyä tai 3 normaalipaksuista cd-singleä tai 2 kasettia.
KAPPALELISTA:
1. Solenzara
2. Rakkaustarina
3. Rosie Romero
4. Palaan sua hakemaan
5. Yöllinen uinti
6. Julian Grimau
7. Sata kelloa
8. En kadu mitään
9. Marie Blanche
10. Siinä kaikki – tulet kai
11. Saavuthan
12. Pojalleni kun hän on kuusitoista
13. Kun hämärtää
14. Vielä kerran
15. Aamulla varhain













