Teemu Mäki - Kuolevainen - 1.p.Uusi

Kuvaus
Wsoy Pehmeäkantinen
1.painos
Uusi
Teemu Mäki (s. 1967) on Suomen tunnetuimpia ja monipuolisimpia taiteilijoita – ja ehkä kiistellyin. Esikoiskokoelmansa runot hän on kirjoittanut kymmenen viime vuoden aikana.
Mäki on julkaissut myös esseekokoelman Näkyvä pimeys (2005, englanniksi Darkness Visible, 2007). Näyttämölle hän on kirjoittanut ja ohjannut Sulkapallo-oopperan (säv. Max Savikangas, Suomen nykyteatterin museo / Kiasma-teatteri, 2005) ja näytelmän Harmonia (Von Krahl Teater, Tallinna, 2008).
Runojen aiheita ovat tahdon vapaus, sukupuolten moneus, sosialismin tulevaisuus, rakkaus, prostituutio, perhe, Markiisi de Sade, kuolevaisuus, kulutushurma, koivujen olemus, kapitalismi, globalisaatio, eteläpohjalaisuus, erotiikan määritelmä, betoniporsaan, pihvin ja ihmisvauvan ero sekä Afrikan valo.













