Tiina Ekman: Huijarisyndrooma

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväHelsinki

Osta heti

Sulkeutuu: 34pv 21h

11,90 €

Kuvaus

Huijarisyndroomaksi nimetty ilmiö on viime aikoina noussut kiivaan keskustelun aiheeksi suomalaismediassa. Ekmanin teos on perusteellinen ja havainnollinen tietokirja huijarisyndroomasta. Se kertoo, mistä tässä yleisessä ahdistusoireilun muodossa on kysymys, ja tarjoaa keinoja saada se hallintaan.

Mistä kumpuaa vahva mielikuva, ettei oikeasti osaa sitä, mitä on tekemässä? Että ennen pitkää jää kiinni ja paljastuu huijariksi?

Huijarisyndrooma on samankaltainen ilmiö kuin perfektionismi. Pelko osaamattomaksi ja epäpä-teväksi paljastumisesta piiskaa tekemään yhä enemmän, yhä paremmin. Paraskaan suoritus ei riitä vakuuttamaan itseä, että on riittävän hyvä.

Tutkimuksissa on arvioitu, että 70 % ihmisistä kokee ainakin yhden tällaisen episodin elämässään. Joillakin tämä tapa ajatella ja tuntea suhteessa omaan itseen muuttuu kliiniseksi ilmiöksi, huijarisyndroomaksi. Seurauksena on vakavaa ahdistusta ja uupumusta.

Ekman esittelee kirjassaan ansiokkaasti huijarisyndrooman syitä ja mekanismeja sekä tapoja löytää terve itseluottamus.

Kovakantinen. ISBN: 9789523124325.

 

Myyjä

s
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,10 €

Lisätiedot

Sijainti:00100 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Osasto:Psykologia
Lisätty:21.05.2026 klo 06.46
Sulkeutuu:09.07.2026 klo 06.41
Kohdenumero:644744294
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos