Vahinen viimeinen Suomen lippu



Huutokauppa
40,00 €
Kuvaus
Itämereltä Atlantille ja Karibianmerelle – tämä siniristi on liehunut seilorien seikkailujen mukana!
Huutokaupattavana on Vahinen viimeinen Suomen lippu. Vahinen siniristilippu on liehunut purjealus s/y Vahinen perässä sen purjehtiessa niin kotivesillä kuin maailmalla ja tehnyt kotimaista purjehdusosaamista näkyväksi maailman merillä.
Vahinen kannella on vuosien varrella purjehtinut tuhansia eri-ikäisiä ja eritasoisia seiloreita. Joukossa on ollut kokeneita merenkävijöitä, innokkaita harrastajia ja sellaisia, jotka ovat astuneet purjealuksen kannelle ensimmäistä kertaa elämässään. Vahine on tarjonnut heille mahdollisuuden oppia merimiestaitoja, ylittää omia rajojaan ja kokea yhteisöllistä seikkailua – joskus aina valtamerten toiselle puolelle saakka.
Jokainen purjehdus on vaatinut yhteistyötä, rohkeutta ja kykyä toimia yhdessä vaihtuvissa olosuhteissa. Samalla on syntynyt muistoja, ystävyyksiä ja onnistumisen kokemuksia, jotka kantavat pitkälle seikkailun jälkeenkin.
Vahine on kantanut Suomen lippua Itämeren tutuilla vesillä, Atlantin aavalla ja Karibian mainingeilla. Se on edustanut Suomea ja muistuttanut siitä, että seikkailupurjehdus kuuluu kaikille – kokemuksesta tai lähtötasosta riippumatta.
Nyt tarjolla on konkreettinen pala tätä historiaa. Tämä ei ole vain Suomen lippu, vaan muisto meriseikkailuista ja Vahinen ainutlaatuisesta roolista suomalaisen seikkailupurjehduksen mahdollistajana.
Esine myydään käytettynä ja siinä on käytön jälkiä.
Huutokaupan tuotto käytetään Suomen Purjelaivasäätiön toiminnan tukemiseen ja uusien meriseikkailujen mahdollistamiseen
Suomen Purjelaivasäätiön verkkohuutokaupan ehdot
Liite tietosuojaselosteeseen: verkkohuutokauppa ja käytettyjen tavaroiden myynti
Myyjä
Toimitus ja maksu
Huutohistoria
Ei huutoja vielä.










