VALHE *UUSI

Kuvaus
Valhe
L'adversaire, Ranska / Sveitsi / Espanja 2002
Ohjaus: Nicole Garcia
Pääosissa: Daniel Auteuil, Géraldine Pailhas, François Cluzet, Emmanuelle Devos, Bernard Fresson, François Berléand
Suomi-julkaisu: Cinema Mondo / Pan Vision 2003 / POISTUNUT JULKAISU
Rakkautta & Anarkiaa video 84
2 h 9 min
Dolby Digital 5.1 / ranska
Tekstitys: suomi, ruotsi
K5 – uusi valmistajan suojamuovissa
*********
Tammikuun 9. päivänä vuonna 1993 Jean Claude Romand tappoi vaimonsa, lapsensa ja vanhempansa ja yritti sitten tappaa itsensä siinä onnistumatta. Tutkimuksissa huomattiin, ettei mies ollut pidetty perheenisä ja arvostettu, YK:n tehtävissä työskentelevä lääkäri kuten kaikki luulivat. Hän oli valehdellut koko elämänsä 18 vuoden ajan, ilman mitään järjellistä syytä. Mielipuolinen julkisivu alkoi rakoilla eikä Romand keksinyt mitää muuta pakokeinoa kuin lähimpiensä surmaaminen.
VALHE perustuu tositapahtumiin ja Emmanuel Carreren samannimiseen romaaniin.
IMDb: https://www.imdb.com/title/tt0273069/
*********
CD-, BD- JA DVD-levyjen kuntoluokituksesta:
Levy ja kotelo arvioitu erikseen, ellei kyseessä avaamaton, vielä valmistajan suojamuovissa oleva tai muutoin kokonaisuudessaan uutta vastaava tuote.
K5 = uusi tai / ja täysin uutta vastaava (uudenveroinen, virheetön lukupinta / kotelo)
K4 = lähes uudenveroinen (esim. lyhyehkö hiusnaarmu tai pari, sormenjälki tai vastaavaa pientä sanomista)
K3 = hyvä (selvästi käytetty, useampia hiusnaarmuja tai sormenjälkiä, muuten vielä siisti, soi moitteetta)
K2 = välttävä / tyydyttävä (useita naarmuja ja / tai muuta kulumaa, pitäisi soida vielä useimmilla laitteilla)
K1 = huono
Huom. Uutta (K5) lukuun ottamatta yllä annetut sanalliset määritelmät kuvaavat tarkemmin lähinnä levyn lukupintaa - muovikotelon kuntoa on hankalaa vastaavalla tarkkuudella käytetyissä kohteissa kuvata.
BD-, DVD- ja CD-levyjen normaalikoteloissa (keep case, jewel case) kansilehti on suojassa muovin alla, joten kansilehden kunto on ilmoitettu vain, mikäli se poikkeaa uudenveroisesta. CD-levyjen kansivihkonen sen sijaan on käsikäyttötavaraa ja saattaa uudessakin levyssä olla vioittunut kannen sulkutappeja vasten, joten myös vihkosen kunto on CD-levyissä arvioitu yleensä erikseen.
Huomaathan, että sekä keep case että jewel case on tarvittaessa erittäin helppo itse vaihtaa.
++++++++++
Tällä hetkellä myynnissä olevat elokuvat:
https://www.huuto.net/haku?sort=title_asc&category=86&seller_id=2314310













