Valtteri Suomalainen


Kuvaus
Kuvan 2 kirjaa
Kuolet vain kahdesti
”Kummallinen talo täynnä omituisia ihmisiä.”
Näin on luonnehdittu laitosta, jossa suoritetaan ruumiinavauksia.
Se on maallikolta suljettu maailma, joka herättää kammonsekaista uteliaisuutta ja jota tässä kirjassa ensimmäisen kerran raotetaan lukijoille.
Valtteri Suomalainen, s. 1957, opiskeli koulun ohella käyrätorven soittoa, suoritti asevelvollisuuden ilmatorjuntayksikössä,
palveli YK:n rauhanturvajoukoissa Syyriassa, toimien sen jälkeen lääkintävahtimestarina ja useita vuosia obduktiopreparaattorina.
Tältä ajalta kerääntyneistä kokemuksista hän on kerännyt joukon uskomattomia tositapauksia, joiden otsikot puhuvat puolestaan:
Parta kasvaa kuolleenakin, Sensuelli akrobaatti, Päätön ajuri, Henki pois mutta muodikkaasti, Toimitusjohtajan salaisuus jne.
Sauna Syyriassa
Valtterin kokemukset YK-joukkojen palveluksessa Syyriassa - eikä tämänkään kirjan parissa tarvitse pitkästyä.
Hauskat, tosipohjaiset jutut valottavat YK-miesten arkea ja juhlaa vauhdikkaasti.
Lukija pääsee tutustumaan niin syyrialaiseen saunaan kuin Arabien aritmetiikkaankin, islamilaiseen oikeudenkäyntiin ja "helposti" hankittuihin autoihin sekä moniin muihin eksoottisessa ympäristössä YK-joukkojen tielle osuviin erikoisuuksiin.
Mainion kokonaisuuden kruunaavat tekijän isän, professori Kari Suomalaisen piirrokset.
Kuvat ovat osa kohdekuvausta.
Nouto tai 7 euron postitus.















