Vanha marokkolainen Koummya-tikari koristetupella







Osta heti
Sulkeutuu: 59pv 10h35,00 €
+ palvelumaksu 1,79 €
Kuvaus
Myydään aito, näyttävä ja perinteinen käsintehty marokkolainen Koummya-tikari alkuperäisellä metallisella koristetupella. Kyseessä on perinteinen Atlas-vuoriston / Etelä-Marokon berberikulttuurin koriste- ja juhlatikari.
Mitat ja kunto:
- Terä: Käsin taottua rautaa/terästä perinteisellä kaarevalla profiililla. Terän pinnassa on reilusti ikään kuuluvaa tummaa patinaa ja pintaruostetta (ei poistettu/kiillotettu, jotta alkuperäinen historiallinen ilme säilyy).
- Kahva ja tuppi: Puinen kauniisti muotoiltu kahva metallisilla päädyillä. Tupessa on erittäin yksityiskohtaiset käsin taltatut lehtikuvioinnit ja perinteinen vinoneliö-symboli. Sivujen ripustuslenkit ovat täysin ehjät.
- Huomioitavaa: Kun tikari on työnnetty kokonaan sisään, siinä on pientä väljyyttä/heiluntaa. Tupen sisäpuolinen suojapuu on kokonaan tallessa ja ehjä, mutta puu on ajan myötä hieman kutistunut tai metallisuu väljentynyt, mikä aiheuttaa pienen välyksen.
- Kokonaispituus tuppeen asetettuna: 33,5 cm
Hieno ja eksoottinen sisustuselementti, historiallinen rekvisiitta tai hieno lisä vanhojen itämaisten aseiden keräilijälle!
Myyjä
Toimitus ja maksu
Nouto Postista tai pakettiautomaatista. Seurattavissa.
Lisätiedot
Suodattimet
















