Vanhempieni elämä - Markku Niku

Osta heti
Sulkeutuu: 37pv 4h24,00 €
+ palvelumaksu 1,35 €
Kuvaus
Vanhempieni elämä Markku Niku
Kovakantinen kirja, jossa kuvakannet - Julkaisuvuosi: 2011 - Kieli: Suomi - Sivumäärä 394 - Kustantaja Väyläkirjat
Pellon kunnallispolitiikan Grand Old Man 1900-luvun alusta Eino Nikun (1897-1972) elämänkerta. Kirja kertoo pankinjohtaja Eino Nikun ja hänen opettajapuolisonsa Eevin o.s. Mukka (1904-1951) elämästä ja työstä. Teksti perustuu lähdetutkimukseen, mutta sisältää myös kirjoittajan lämminhenkistä muistelua vanhemmistaan.
Sijansa saavat toiminta kunnan johdossa ja seurakunnallinen vaikuttaminen, pankkityö ja Tornionlaakson lestadiolaisuuden vaiheet, sota- ja evakkoaika. Sekä tietysti Einon intohimoksi syttyvä lohen uistelu Tornionjoen vesillä.
Kirjassa kohdataan niin Tornionlaaksossa kesällä 1937 vieraileva presidentti Kyösti Kallio kuin jokilaaksossa seuraavana syksynä kielisovintoa hierovat Ruotsin ja Suomen ulkoministerit, Turtolassa syntynyt pääministeri Kaarlo Castren ja valistussihteeri, sittemmin Akateemisen Karjala-Seuran puheenjohtaja Yrjö Wegelius-Vuorjoki.
Hakusanoja: historia, kotiseutututkimus, Tornio, Ylitornio, Kukkola, Kolari, Haaparanta, Pello, Mukka
Hyväkuntoinen harvinaisuus !!
Hakukin onnistuu - soita o4o-52oo719











