Item image
1 / 1
HyväSeinäjoki

Osta heti

Sulkeutuu: 65pv 8h

3,00 €

Kuvaus

Viehättävä tarina vanhasta suomalaisesta kartanosta, jossa rakkaus, kunnianhimo ja luja usko maahan taistelevat keskenään tehden kartanon elämän sisältörikkaaksi. Kartanon muistoihin liittyy upeita juhlia, romantiikkaa vanhojen vaahteroiden ja omenapuiden siimeksessä.

Mutta sen nykyisyyttä, ahkeraa työtä, tarmoa ja sitkeyttä, varjostavat nämä vanhat muistot ja vaikuttavat edelleenkin sen elämään. Levottoman veren perintö on vaikuttamassa talon uusiinkin isäntiin ja kartanon elämä soluu entisiin uomiin juhlien ja musiikin merkeissä. Yksinkertainen vakaa talonpoikaiselämä ei enää tyydytä nuorta isäntäväkeä, vaan kiihkeä rytmi tempaa heidät mukaansa samalla erottaen heidät toisistaan.

Talon rouva pitää kartanoa vain ponnahduslautana ainoaan todella arvokkaaseen elämänmuotoon, taiteilijakutsumuksen seuraamiseen. Vaikka isäntäkin omalla tahollaan ajautuu houkuttelevien, petollisten virvatulten tavoitteluun, on hän sittenkin vanhan talonpoikaissuvun jälkeläisenä juurtunut kyllin syvään kotoiseen maaperään säilyttääkseen uskonsa maahan ja sen siunaukseen.

Pellervo-seura

Helsingin Liikekirjapaino helsinki 1951

nimikirjoitus

307 sivua

Myyjä

u
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus8,90 €

Lisätiedot

Sijainti:60100 SEINÄJOKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:24.08.2026 klo 07.54
Sulkeutuu:22.12.2026 klo 06.50
Kohdenumero:651080329

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki
Mainos

Tutustu myös näihin