Item image
Item image
Item image
Item image
Item image
Suosittu tuote1 / 5
HyväOrimattila

Osta heti

Sulkeutuu: 51pv 14h

17,00 €

Kuvaus

nidottu hyväkuntoinen kirja v 2020 sivuja 139

Taitoliitto nosti vuolemisen viime vuoden käsityötekniikaksi, sillä puun kä­sittely on perinteinen ja arvokas käsityö­taito, jonka ei soisi meiltä suomalaisilta unohtuvan.

Puun työstäminen on jo itsessään me­ditatiivinen kokemus, mutta keittiövä­lineiden vuoleminen on konkreettinen syy poimia talteen oksa ja luoda siitä jo­takin uutta, vaikka jotain niinkin vaati­matonta kuin koivusta tehty voiveitsi.

Veistä ja vuole kauhasta kuksaan esit­telee havainnollisin kuvin erilaisia puu­lajeja, kuinka veistäminen aloitetaan ja mitkä veisto-otteet aloittelijan on hyvä tuntea. Opit veistämään suoria lusikoita, kaarevia kauhoja, voiveitsiä, lastoja ja pisteenä i:n päälle, kuksia. Opit myös pi­tämään huolta pienistä mutta tärkeistä työkaluistasi.

Moa Brännström Ott on ruotsalai­nen huonekalupuuseppä. Hän työsken­telee freelancerina ja toteuttaa erilaisia puutöitä muun muassa ravintoloille.

hakusana,veisto, puukot, käsityöt,kuksa, kauha

kv 69

Myyjä

L
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus5,00 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:16300 ORIMATTILA
Kunto:Hyvä
Lisätty:30.03.2026 klo 15.04
Sulkeutuu:28.07.2026 klo 14.02
Kohdenumero:641041105
Katselukerrat:2

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos