Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväSastamala

Osta heti

Sulkeutuu: 119pv 16h

8,00 €

Kuvaus

Vesa Määttä: K.L.Oesch - Ylivoimaa vastassa

Gummerus 2015, kovakantinen, 453 sivua + kuvaliite

Karl Lennart Oesch (1892–1978) oli yksi ansioituneimmista suomalaiskenraaleista – puna-armeijan pysäyttäjä. Historioitsija Vesa Määttä on saanut käyttöönsä aiemmin tutkimatonta lähdeaineistoa Oeschistä. Tämä teos on syksyn sotakirjatapaus.

Nuoruusvuosinaan Oesch oli pasifisti ja opiskeli luonnontieteitä. Sortovuodet ja maailmansodan syttyminen havahduttivat hänet: Suomen tulevaisuus olisi pystyttävä turvaamaan myös asevoimin. Oesch lähti ensimmäisten joukossa Saksaan sotilaskoulutukseen.

Talvi- ja jatkosodan aikana Oesch oli usein se mies, jonka Mannerheim halusi paikalle varmistamaan sotilasoperaatioiden onnistumisen. Jatkosodan jälkeen Oesch sai sotarikostuomion ja menetti eläkkeensä sekä luottamuksensa maan uuden johdon silmissä. Mutta tämäkään ylivoima ei pysäyttänyt häntä.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myyjä

p
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,80 €
NoutoIlmainen
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:38300 SASTAMALA
Kunto:Hyvä
Lisätty:22.06.2026 klo 12.11
Sulkeutuu:20.10.2026 klo 12.03
Kohdenumero:646904238
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos