Virtanen Tommi: Aatteleppa ite! - Jope Ruonansuu

Kuvaus
AATTELEPPA ITE! JOPEN URAELÄMÄKERTA
Viihdyttäjän uraan on Jopella mahtunut 25 vuodessa myös paljon kyyneleitä. Tänään julkistetussa Ruonansuun ja Tommi Virtasen kirjoittamassa Aatteleppa ite! -uraelämäkerrassa (Gummerus) Suomen hauskin mies puhuu ensimmäistä kertaa työnsä rankemmasta puolesta - kun kiertäminen on viedä hengen ja yksityisyys löytyy vain ravintolan takahuoneesta.
"Viidessä vuodessa syntyi kuusi levyä. Kaiken aikaa pyörivät viikottaiset radio-ohjelmat, ensin Elvis-osasto ja sitten Washington Bar. Pullakuskeissahan Jope oli vuosikaudet vakiovieras. Jope näytteli myös kahdessa Pekko-elokuvassa ja sitä edeltäneessä tv-sarjassa, spiikkasi mainoksia ja teki ohjelmia kaapeli-tv:lle. Kaiken tämän ohella Jope keikkaili koko ajan, parhaimmillaan yli 300 keikkaa vuodessa."
Aatteleppa ite! kertoo rankoistakin aiheista mustan huumorin sävyttämänä. Mukaan mahtuu lukuisia tarinoita tuhansilta reissuilta, joita Jopen lisäksi kertovat lukuisat kollegat, kuten Sakari Kuosmanen, Mato Valtonen, Juice Leskinen ja Pirkka-Pekka Petelius.
Kovakantinen kansipaperein. Gummerus.













