Weöres Sandor - Kadonnut päivänvarjo: runoja (nid.)

Osta heti
Sulkeutuu: 45pv 16h25,00 €
Kuvaus
Sándor Weöres (1913–1989) kuuluu suurimpien unkarilaisten runoilijoiden joukkoon. Kansallisiin kysymyksiin keskittyneen unkarilaisen runouden rinnalla Weöres oli poikkeus: hän imi vaikutteita erityisesti Kaukoidän kulttuurista, ja kielellinen kekseliäisyys sekä tyylilajien ennennäkemätön kirjo leimaavat hänen kirjailijantyötään. Weöres leikki mielellään kielen rakenteilla, äänteillä ja kuvitteellisilla kielillä. Hänen tuotantoonsa kuuluu upeita, hehkuvien kuvien runoelmia ja lyhyitä aforistisia helmiä.
Teos sisältää Hannu Launosen kirjoittaman jälkisanan ”Mutakokkare ja tähti”, jossa hän esittelee ja tulkitsee Sándor Weöresin runoutta. (WSOY)
-------------------
Kuvan pehmytkantinen kirja. Isompi kuin pokkarikoko.
KUNTO Siisti käytetty / erinomainen.
TOIMITUS kirjepostin mukana (suojataan paperilla mahdollisuuksien mukaan). Kirjeissä ei ole seurantaa.
Kuuskulma toimii ainoastaan verkossa. Tuotteissa ei siis ole noutomahdollisuutta. (Lukisithan muutenkin ohjeistuksen - sekä esimerkiksi postitusaikatauluihini liittyvät tiedot ohesta.)
-----> (PK) Z7-8













