Item image
Suosittu tuote1 / 1
UudenveroinenLoimaa

Osta heti

Sulkeutuu: 59pv 9h

5,00 €

Kuvaus

Ydinpommin anatomia : loppu plutoniumin ja rikastetun uraanin tuotannolle
Unmaking the bomb : a fissile material approach to nuclear disarmament and nonproliferation, suomi
Kirja
Feiveson, Harold A. , kirjoittaja ; Glaser, Alexander , kirjoittaja ; Mian, Zia , kirjoittaja ; Hippel, Frank N. von , kirjoittaja ; Böök, Mikael , kääntäjä ; Salomaa, Eila , kääntäjä
Into-Kustannus 2016.
NÄYTÄ MUUT VERSIOT (2)
Ydinpommin anatomia antaa ratkaisuja ydinaseiden riisuntaan, niiden leviämisen estämiseen ja ydinaseterrorismin ehkäisemiseen. Teoksen kirjoittaneiden fyysikoiden ja ydinturvallisuusasiantuntijoiden mukaan huomio on keskitettävä ydinaseiden "ydinaineksiin" eli fissiileihin.

Ratkaisun avain piilee plutoniumin ja rikastetun uraanin tuotannon, varastoinnin ja hävittämisen ymmärtämisessä. Teos kertoo näiden aineiden historiasta, tuotannosta ja kansallisista varastoista sekä niiden sotilas- ja siviilikäytöstä nykypäivänä. Kirja ehdottaa myös keinoja vähentää ja lopulta hävittää ydinasemateriaalit maailmanlaajuisella tasolla. Keinoina on plutoniumin ja rikastetun uraanin tuotannon lopettaminen, niiden käytön lopettaminen ydinvoimaloissa ja kansallisten varastojen tuhoaminen.

LISÄÄ
Ulkoasu    
333 sivua : kuvitettu, karttoja, taulukoita, kaavioita
Kieli    
suomi
Alkuteoksen kieli    
englanti
Julkaisija    Helsinki : Into-Kustannus, 2016.
Luokitus    
Rauhankysymys. Rauhantutkimus (ykl 32.7)
Aiheet    
ydinaseet. 
historia. 
aseidenriisunta. 
Lisätiedot    
Harold A. Feiveson, Alexander Glaser, Zia Mian & Frank N. von Hippel ; suomentaneet Mikael Böök ja Eila Salomaa
ISBN    
978-952-264-642-2 pehmeäkantinen

Myyjä

J6
Yksityishenkilö

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus4,90 €
NoutoIlmainen

Lisätiedot

Sijainti:32200 LOIMAA
Kunto:Uudenveroinen
Lisätty:11.07.2026 klo 11.31
Sulkeutuu:08.09.2026 klo 21.02
Kohdenumero:648186982

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos