Kaari Utrio: Rakas Henrietta (nide 8p. Loisto 2004)

Kuvaus
Pehmeäkantinen pokkari
290 sivua
Utrio Kaari: Rakas Henrietta
8p. Loisto 2004
Romantiikkaa, vauhtia ja kiihkeitä ihmiskohtaloita 1840-luvun Helsingissä
Vapaaherra Silfverhanen viehättävä tytär Henrietta on perheensä pettymykseksi 24-vuotiaana yhä naimaton ja auttamatta muuttumassa vanhaksipiiaksi.
Henrietta ei kuitenkaan ole löytänyt miestä, jonka seurassa hän ei ikävystyisi puolessa tunnissa, lisäksi täti Gyllensvärdin jättämä perintö takaa hänelle toimeentulon. Perintö ei kuitenkaan 1840-luvulla suo Henriettalle paljonkaan vapautta ja valinnanmahdollisuuksia. Hän ei voi asua yksin, opiskella eikä matkustella. Naisen tarkoin säädelty asema alkaa ahdistaa Henriettaa, hän haluaisi matkustella ja tutustua elämään Helsingin ahtaiden piirien ulkopuolella. Mahdollisuus uuteen tarjoutuukin salaperäisen markiisi de Mauryn muuttaessa kaupunkiin. Helsingin seurapiirejä hämmentämään saapuu myös originelli tutkimusmatkailija kreivi Fabian Adlercreutz.
Teos kuvaa 1800-luvun naisten elämää ja valintoja eri asemassa olevien naisten kautta. Tärkeitä hahmoja kirjassa ovat päähenkilön lisäksi Henriettan äiti (Maman), sisar Alice, kotiopettajatar Eva Fleischer sekä kreivi Fabianin sisar Sophie.













