Leo Lipsonen - Vangittu kulttuuri (nid.)

Item image
Suosittu tuote1 / 1
HyväHelsinki Kuuskulma

Osta heti

Sulkeutuu: 110pv 0h

20,00 €

Kuvaus

Haluatko kurkistaa muurien sisäpuolelle? Kuinka vanki elää? Millainen ajattelutapa ja kulttuuri ohjaa vangin kulkua vankilassa?

Kirja Vangittu kulttuuri kertoo vankilan kirjoittamattomista säännöistä. Leo Lipsonen on tallentanut tähän kirjaan vankiloiden kertomaperinnettä ja vankien muistitietoa pidätyksestä, vankeudesta ja vapautumisesta. Selli- ja saunakulttuuri, tatuoinnit, vankityypit, vankien arvoasteikot, vapaa-ajanharrastukset ja yhteydenpito omaisiin tulevat tutuksi lukijalle.

Lipsonen kertoo myös vangittujen kirjailijoiden, sotasyyllisten, asekätkijöiden ja kriminaalivankien tekstien syntyhistoriasta. Vangin elämää sekä vankilassa että vapaudessa leimaa usein päihteiden käyttö. Rikoskierteestä voi päästä uskonnon, AA:n tai vaikkapa luovan toiminnan – kirjoittamisen, maalaamisen, näyttelemisen – avulla.

Leo Lipsoselta on aiemmin ilmestynyt Vankilaslangin sanakirja (1990). Idea vankilakulttuurin tallentamiseen syntyi sanakirjan sivutuotteena.

-------------------

Kuvan pehmytkantinen kirja. Isompi kuin pokkarikoko.

KUNTO oikein hyvä | erinomainen. Kirjassa ei nähdäkseni ole merkintöjä.

TOIMITUS kirjepostin mukana (suojataan paperilla mahdollisuuksien mukaan). Kirjeissä ei ole seurantatunnuksia.

Kuuskulma toimii ainoastaan verkossa. Tuotteissa ei ole noutomahdollisuutta. (Lukisithan toimitusohjeet -sekä esimerkiksi postitusaikatauluihini liittyvät tiedot ohesta.)

--------- VK hylly crime  

Myyjä

K
Yritys Kuuskulma

Toimitus ja maksu

Toimitustapa:
Toimitus6,50 €
Toimitusehdot:

Lisätiedot

Sijainti:00510 HELSINKI
Kunto:Hyvä
Lisätty:13.05.2026 klo 18.00
Sulkeutuu:22.09.2026 klo 19.55
Kohdenumero:644251922
Katselukerrat:0

Myyjän muut tuotteet

Näytä kaikki

Tutustu myös näihin

Mainos